Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Halk Kültürümüz-Nevin Erem
Sözlü Savunma
Faruk Erem'in Gazete Arşivinden
İki Dakika
Faaliyetlerimiz
Geleneksel Evler
Cezada Islah Unsuru
Folklor
Yoğurt
Sağlık Köşesi
Lale Bahçesi

Yaşamak Sanatı
Arka Kapak

Erguvan Ağaçları

Haberler
Gezelim-Tanıyalım
Bize Yazın
1- Her sene olduğu gibi Mart ayından itibaren yeni öğrencilerimizin de öğrenmesini sağlamak amacıyla Ebru çalışmalarını başlattık.


Yeni dönem ebru çalışmalarımızdan


İzlemeye gittiğimiz Folklor oyunlarından
Zeybek Grubu
2- Ülkemizin çeşitli bölgelerinden gelen folklor guruplarının yarışmasını izlemeye gittik ve memleketimizin bu konuda ne kadar zengin bir kaynağa sahip olduğuna bir kez daha tanık olduk.

Yağlı Boya Çalışmalarımızdan

3- Sezon açılışında başladığımız yağlı boya çalışmalarımızı sürdürmeye devam ettik.


4- Mayıs ayı içinde gerçekleşen "vakıf haftası" nedeni ile öğrencilerimiz ve misafirlerimizle beraber "kanlı Nigar" adlı tiyatro oyununu seyretmeye gittik.


5- Nisan ayı başında ormanımızın da içinde bulunduğu Gökçeyurt köyünü ziyarete gittik. Ziyaretimiz sırasında bize muhtarlığı gezdiren köy muhtarının ve okulunu gezdiren öğretmenin sıcak ilgisi hepimizi memnun etti.


"Faruk Erem Hatıra Ormanı"'mızın Bulunduğu GÖKÇEYURT KÖYÜ


    Ankara'ya 20 km uzaklıkta Kayaş yolu üzerinde bulunan Gökçeyurt köyüne Trabzon ekmek fırının yanındaki yoldan geçilerek gidilmektedir. Asfalt yolları temiz ve bakımlı bahçeleri ve modern evleri ile ziyaretçiler üzerinde çok olumlu bir etki bırakan köyün bugünkü görünümüne kavuşmasındaki en büyük etken şüphesiz köyün muhtarı Mehmet Özgül ve yönetim kurulu azalarıdır.


Ormanımıza giderken ziyaret ettiğimiz Muhtarlık binalarında halı dokuma tezgahları ve el sanatı ürünlerini görmenin yanısıra, bu bölümde çalışan öğretmen ve kursiyerlerle tanışma fırsatını bularak kendilerini tebrik ettik. Gerçekten de gerek çevre düzenlemesi, gerek sanat çalışmalan nedeniyle Gökçeyurt köyü örnek teşkil edecek nitelikteydi.


Bu arada köy ilköğretim okulunun çalışkanlığı ile tanınmış öğretmeni bizlere okulu gezdirerek yaptık1an çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Modern bilgisayarlı eğitim sisteminin bulunduğu okulda, okul öncesi çocuklar için de bölüm oluşturularak her türlü donanımın sağlanmış olduğunu gördük. Şehre bu kadar yakın böylesine modern bir köye sahip olmak gerçekten bizler için büyük şans.

Gökçeyurt köyünün tarihi 1900'lere kadar uzanmaktadır. Oldukça eski bir köyolan Gökçeyurt'un ilk sahipleri Azime Ünlü ve ailesidir. Gelinleri Lale Ünlü'den aldığımız bilgiye göre eşi Adil Ünlü elektrik su gibi alt yapı çalışmaları için oldukça emek sarfetmiş ve köyü modern görüntüye kavuşturacak temelleri atmıştır. Aile ferdIerinden bazılarının yakınları köyde ya da köy yakınındaki bir çiftlikte oturmaktadır.

Köyün yeni kurulduğu ilk dönemlerde Azime Ünlü'nün yeni evlenenlere hediye olarak arazi verdiğini gelini Lale Ünlü'den öğrendik. Eşi ile birlikte uzun yıllar burada kalan Lale Ünlü daha sonra İstanbul'a taşınmışsa da sık sık ailesine ait olan bu köyü ziyarete gelmektedir.
Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-222 78 43