Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Savaş Anıları Nevin Erem
Anayasa, Bilim ve Sanat
Faruk Erem'in Gazete Arşivinden
Toros (Şiir)
Faaliyetlerimiz
Maden Sularımız
Açlık Grevi
Savaş Anıtları
Tahinli Çörek
Angkor
Yolculuk

Tren
Arka Kapak

Dansçı Figürleri

Haberler
Gezelim Tanıyalım
Bize Yazın
Günümüzde Kamboçya sınırları içinde ve 1225 yılına kadar Khmer imparatorluğunun başkenti olan Angkor, yüzyıllar boyunca orman içinde kaybolduktan soma Fransız doğa bilimcileri tarafından ortaya çıkarılmıştır.

   


Angkor geçmişte hem bir tapınaklar kenti hem de geniş bir sulama sisteminin merkezi olmuştur. Tipini Hindu tapınaklarından örnek alan yapılar, her kral döneminde biraz daha büyük boyutlara ulaşmıştır. Su depoları ve kanallar ağının ortasında yer alan tapınakların, metafizik düşüncenin yaşam veren suyun kaynağı ile insan nüfusu arasındaki önemli işlevi simgelediği sanılmaktadır.

   
Angkor'daki ilk tapınaklar tuğladan yapılmışsa da daha sonraki tapınaklar taştan yapılmıştır. Dağ tapınakları olarak adlandırılan bu tapınaklar taş kabartmalarla süslenmiştir. Üst kısmında Buda kabartmalarının bulunduğu tapınak duvarlarında dansçı Apsara'nın da kabartma figürleri bulunmaktadır.

   
Angkor Vat, aynı amaçla yapılan tapmaklarının en büyüğüdür ve yaklaşık 12. yüzyılın başında yapılmıştır. Çok geniş bir alan kaplayan yapının etrafı hendekle kuşatılmıştır.

Anayapıya giden yolun kenarlarında kozmik verimliliği simgeleyen dev yılanlar biçiminde figürler vardır. İçlerinde kutsal figürlerin bulunduğu beş kuleyle çevrili olan tapınak, yukarı doğru küçülen üç kat şeklinde düzenlenmiş taraça ve dehlizler bütünüdür. Galerilerin duvarları oyularak yapılmış mitolojik sahnelerle süslüdür.

Angkor Thom ise 13. yüzyıl başında Angkor Vat'ın yağmalanmasından sonra yeni başkent olarak kurulmuştur.


Angkor Thom tapınağı

Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-222 78 43