Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Suyun Kullanım Alanları Nevin Erem
Siyasal Davalar ve Avukatlık
Faruk Erem'in Gazete Arşivinden
Faaliyetlerimiz
Küfür (Şiir)
Ressamlar Sokağı
Çeşmeler ve Sebiller
Küçük Suçlar
Hamam Kültürü
Hayvanlarımız
Bir Köşk Masalı

Sebze Tava

Arka Kapak

Ön Kapak İçi

Arka Kapak İçi

Haberler
Gezelim Tanıyalım
Bize YazınSanat faaliyetlerinin yoğun olduğu bazı büyük yerleşim merkezlerinde sanatçılar ve özellikle ressamlar belli bir mekanda faaliyetlerini sürdürebiliyorlar. Bu yer, ya bir sokak veya büyük bir caddenin bir bölümü ya da bir tepe üzeri olabiliyor. Çalışmalarına yeni başlamış olanlar veya sergiler açarak, kendini tanıtma fırsatı ve imkanı olmayanlar belli merkezlerde hem resimlerini yaapıyor hem de yaptıklarını sergileyerek para kazanabiliyor. Ayrıca dışarıda gezen insanlar için de özel bir külfet yüklenmeden görülebilecek eserler, yollarının üzerinde onları bekliyor.

Dolaşanlar ve sergileyenler açısından büyük avantaj sağlayan bu sokak atölyeleri, sanatla ilgilenmeyen ve sergi gezmeyi düşünmeyenlere bile ilginç gelebilir ve hatta sanata teşvik unsuru olabilir.

Portrelerini yaptırmak isteyen, evlerine fazla pahalı olmayan bir sanat eseri almayı düşünen ve resimlerin nasıl yapıldığını merak edenler hepsini sokak atölyelerinde bulabilir. Bu sokaklarda resim yapıp da ismi bilinmeyen pek çok ressam ilerde çok tanınmış bir kişi olabiliyor, o zaman meşhur bir ressamın eserini gayet ucuz bir fiyata almış oluyorsunuz.

Açık hava resim atölyelerine en güzel örnek İspanya'nın Barselona şehrindeki ana caddenin bir bölümünün ressamlar sokağı olarak kullanılması gösterilebilir. Ayrıca Kanada'nın Ottawa kentindeki ressamlar sokağı hayli geniş ve kalabalıktır. Açık hava ressam atölyelerinin en tanınmışı Paris'teki ressamlar tepesidir. Burada her çeşit resim bulabileceğiniz gibi istediğiniz ressama da resminizi yaptırabilirsiniz.

Ülkemizin turistik bölgelerinde sokak boyutunda olmasa da münferit olarak ressamların bazı bölgelerde çalıştığı görülmektedir.
Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-222 78 43