Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Yaşantımıza Anlam Katan...
Sanat ve Bilim
Faruk Erem'in Gazete Arşivinden
Faruk Erem'in Adalet Psikolojisi Kitabından
Söğüt Ağacı (Şiir)
Vakfımızın ve Sanatevimizin Çalışmaları
Şelaleler
Akdamar Adası
Yemeklerimizden: Cacık
Sağlık Köşesi
Renklerin ve Çizgilerin İfadesi
Zamanın Farkına Var

Bekleyen Biri Var
Haberler
Sizden Gelenler
Bize Yazın

ŞELALELER
Memleketimiz doğal su kaynakları bakımından oldukça şanslı sayılan ülkelerdendir. Gerek doğuda gerekse batıda geniş alanları sulayarak denize ya da göllere dökülen pek çok akarsu ve ırmaklarımız mevcuttur. Tarımsal açıdan çok değerli olan bu nehirlerin, toprağı sulamanın yanısıra bazı bölgelerde yüksekten dökülmesi ile oluşan şelaleler, bulundukları yöreye doğal faydasının dışında turizm açısından da büyük değer katmaktadır. Güneyde Antalya ilimizde bulunan Düden şelalesi, Manavgat civarındaki Manavgat şelalesi gibi turistik değeri yüksek şelalelerimiz mevcuttur. Doğuda Van'a kısa bir mesafede bulunan Muradiye şelalesi de bulunduğu bölgeye ayrı bir güzellik katmış ve özellikle Van'da yaşayanların mesire yeri haline gelmiştir. Etrafındaki yeşillik alanla beraber çok güzel bir görüntü veren bu yer bölge insanı için gerçekten cennetten bir köşedir.

Bizim ülkemizde olduğu gibi dünyanın pek çok yerinde de irili ufaklı bir çok şelale mevcuttur. Bunlardan bir kısmı su yoğunluğu, bazıları yüksekliği, bir kısmı da genişliği açısından sıralamaya girer. Güney Afrika'daki Victoria şelalesinden Newyork'taki Nigara şelalesine kadar pek çok şelale bu sıralamadaki yerini almıştır. Brezilyadaki Igazu şelalesi de genişlik açısından dünyanın en büyük şelalesini oluşturmaktadır. Çok geniş bir ormandan geçilerek gidilen bu şelalenin genişliğinin 4 km. olduğu söylenmekte.

Her yerde aynı yoğunlukta akmasına karşın bazı yerlerde muhteşem bir görüntü vermektedir. Etrafını çeviren ormanlık alan bol su nedeniyle o kadar gür bir hal almış ki ince bir şerit halinde açılabilen yoldan yürümek bir hayli zor ancak bundan daha ilginç olanı ise bu ormanda bir saatten fazla kalan bir insanın havasızlıktan ölebilmesi, zira ağaçların dalları o kadar gür ve sık ki aşağıya hava geçirmiyor. Herşeye rağmen şelalelerin verdiği serinlik ve muhteşem görüntü pek çok şeyi unutturuyor.

Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-222 78 43