Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Yaşantımıza Anlam Katan...
Sanat ve Bilim
Faruk Erem'in Gazete Arşivinden
Faruk Erem'in Adalet Psikolojisi Kitabından
Söğüt Ağacı (Şiir)
Vakfımızın ve Sanatevimizin Çalışmaları
Şelaleler
Akdamar Adası
Yemeklerimizden: Cacık
Sağlık Köşesi
Renklerin ve Çizgilerin İfadesi
Zamanın Farkına Var

Bekleyen Biri Var
Haberler
Sizden Gelenler
Bize Yazın

AKDAMAR ADASI

Doğu Anadolu'nun el değmemiş güzelliklerine sahip olan Van gölündeki Akdamar adası, gölün güney kıyısından 4 km uzaklıkta ufakbir adadır. Dokuzyüzlü yıllarda yapılmış bir kilisesi bulunan adanın bir de efsanesi vardır. O bölgede yaşayan prensin Tamara adındaki kızı bir gence aşık olur. Gençler kızın babasından gizli bu adada buluşurlar.

Akşamları ışık yakarak yerini belli eden Tamara, yanına denizden yüzerek gelen nişanlısıyla burada görüşmeye başlar.

Bunu öğrenen babası akşam olunca feneri adanın dört bir tarafında dolaştırarak kızının sevdiği genci şaşırtmak ister. Fener istikametinde durmadan yüzen genç sonunda yorularak suda boğulur. Sabah olduğunda durumu öğrenen genç kız, babasının yaptığı hareketi kabullenmeyerek kendini suya atar ve o da boğulur. Bu duruma üzülen babası ..ah Tamara ah Tamara diyerek acısını dile getirir. Böylece adanın adı: ahtamara olur ve zamanla ahtamar yada akdamar olarak yerleşir.

Dünyanın çeşitli bölgelerinde tarihi olarak değilse de coğrafi ve doğal güzelliklere sahip pek çok ada bulunmaktadır. Bunların içinde en dikkati çeken ve bitki örtüsüyle bir cenneti andıran Hawai adalarıdır. Amerika'ya uçakla beş saatlik bir mesafede olmasına rağmen bir Amerikan eyaletidir ve merkezi Honolulu'dur. Az miktarda kalan yerli halkı Polinezya'lılar geleneklerini ve adetlerini turistik amaçlı gösterilerle sürdürmektedirler. Halkın büyük çoğunluğunu oluşturan Çinliler, Filipinliler, Japonlar ve Kuzey Amerikalılar zamanla kaynaşmışlar ve melez bir ırk meydana gelmiştir.

Hawai limanlarından Pearl Harbour zamanla bir askeri üst haline gelerek önemli bir statüye sahip olmuştur. İkinci dünya savaşının başında Japonların saldırısına uğrayan Pearl Harbour, bu anıyı hala taşımakta ve yaptırdığı anıtlar, müzeler ve film gösterileriyle bu hava baskınını gündemde tutarak turıstlerin de ilgisini çekmektedir.

İster savaş ister efsane olsun geçmişte yaşanan acı olaylar bugün insanlara turistik yolla para kazandırmaya devam etmektedir.Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-222 78 43