Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Yaşantımıza Anlam Katan...
Sanat ve Bilim
Faruk Erem'in Gazete Arşivinden
Faruk Erem'in Adalet Psikolojisi Kitabından
Söğüt Ağacı (Şiir)
Vakfımızın ve Sanatevimizin Çalışmaları
Şelaleler
Akdamar Adası
Yemeklerimizden: Cacık
Sağlık Köşesi
Renklerin ve Çizgilerin İfadesi
Zamanın Farkına Var

Bekleyen Biri Var
Haberler
Sizden Gelenler
Bize Yazın

SAĞLIK KÖŞESİ
ÖNCE SAĞLIK


Ülkemizin güzel yanlarından birisi de dört mevsimi bir arada yaşatabilmesi, özellikle bahar aylarında. Bölgeler arası farklar, bir dağın iki yamacında, hatta günün değişik saatlerinde görülmeye başlar ki böylesi hızlı ısı değişiklikleri canlı organizmasını olumsuz etkiler, bağışıklık azalır,hastalık görülme oranı artar.

Uygun giysi+doğru beslenme direnci korumanın temel şartı. Ancak özellikle kapalı alanlarda bulaşma riskinin artacağı kış mevsimi yaklaşırken ek önlemleri de unutmamamız gerek.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) nun her yıl en yaygın ve tehlikeli grip virüslerine karşı yeniden ürettiği aşılar Eylül ayında. tüm dünyaya dağıtılır. Koruyuculuğu gibi, uygulama süresi de 1 yıl olan aşının tam etkisi enjeksiyondan 15 gün sonra başladığından, olabildiğince erken yaptırmakta yarar var. Dünya Sağlık Örgütü grip aşısını 10 yaş altı ve 60 yaş üstü herkese, sağlık personeli, kreş-yuva- okul çalışanları, askeri personel vb. bulaşma ve bulaştırma riski fazla olanlar ile özel nedenlerle bağışıklığı düşük kişilere öneriyor.

Çoğunlukla basit soğuk algınlığı sonucu oluşan nezle ve alerjik rinit ile karıştırılan grip, iş ve sosyal hayata olumsuz etkilerinin dışında, ikincil (süper) enfeksiyonlara olanak tanıması açısından da son derece önemli bir hastalıktır. Yineliyelim, korunma tedaviden çok daha ucuz ve kolaydır. Sağlıklı günlerde görüşmek dileğiyle. ..

Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-222 78 43