Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-222 78 43
Tüm Canlılar Gibi İnsanların da
En Rahat Uyum Sağladığı Ortam:
Yemyeşil ağaçları, akan suları, mis kokulu toprağı ve insanın başını döndüren rengarenk çiçekleri ile doğal hayatın insanın gerçek yaşam alanı olduğu konusuna geçmeden önce hepinizi sevgi ile selamlıyorum. Onuncu yılımızın sonbahar sayısında yıl içinde yaptığımız faaliyetlerin yanı sıra gerçekleştirdiğimiz kültürel etkinlikler konusunda da sizleri bilgilendirmek istedik.

İçinde bulunduğumuz modern çağlara gelmeden önce geçmişte yaşanan doğal hayat ve el sanatlarının bugün dahi aranan değerler olması insanın aslına dönmek istediğinin en açık kanıtıdır. Çam ağaçları ile kaplı bir yaylada dağlardan akan tertemiz bir suyu içmek bol oksijen almak kendi ortamında doğal olarak yetişen dağ çileklerinden, böğürtlenlerinden yemek, denizden, göllerden ve akarsulardan yakalanan balıklar ile karın doyurmak insanların en çok arzuladıkları şeyler arasındadır. Ve bunlar halen tahrip edilip bozulmamış bölgelerde mevcuttur. Modern hayat uğruna el değmemiş doğanın bozulması bahsedilen güzelliklerin sadece bir düş olarak kalmasına neden olacaktır. Nitekim bozulmamış doğal yerler, dünya doğa mirasına alınarak korunmaya çalışılmaktadır. Bu koruma görevi sadece dünya mirası kuruluşuna değil hepimize ait olmalıdır.

Genellikle köylerde ve yayla evlerinde kullanılan kilimler de gene doğanın bir parçası olup tamamen yünden eğrilen iplik ve kök boya ile yapılmaktadır. Kendine özgü desenleri ve renkleri bir tabloyu aratmayacak güzelliktedir. Köylerde hemen her evde dokunan kilimler aynı zamanda üzerindeki desenle bir mesaj da vermektedir.

Ağaçlardan yapılma tahta kaşıklar geçmişte olduğu gibi bugün de halen kullanılmakta ve doğa her zaman olduğu gibi bize en sağlıklısını sunmaktadır. Çeşitli amaçlar için kullanılan tahta kaşıkların yapımı deseni ve biçimi tamamen bir el sanatıdır. Dayanıklılığı ve oyma kolaylığı açısından kaşıklar sadece belli ağaçlardan (çam, şimşir vb.) yapılır.

Tabii güzellikleri yaşamak, doğanın bize sunduğu nimetlerden faydalanmak ancak onu koruduğumuz zaman mümkün olacaktır. Aksi halde bu güzellikler sadece bir anı ve düş olarak kalacaktır.


Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Doğal Yaşam Alanı

Ön Kapak İçi

Hukukun Üstünlüğü ve Anayasa

Faaliyetlerimiz

Hobi Edinmek

Kardeşim (Şiir)

Yaylalar

Sisler

Tahta Kaşıklar

İnsiyaki Hükümler

Kilim

Mısır Ekmeği

Renkler (Şiir)

Arka Kapak İçi

Arka Kapak

Haberler
Gezelim Tanıyalım
Bize Yazın