Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Modern Mimari

Ön Kapak İçi

Sanatta Diyalektik

Sosyal Konular Eski Ölçülerle Tartışılamaz

Faaliyetlerimiz

Baharatlar

Baş'lar (Şiir)

Modern Yapılar

Çikolatalı Sigara Böreği

Pencereler

Bahçe Sanatı

Mahpusun Psikolojisi

Etnoğrafya

Arka Kapak İçi

Arka Kapak

Haberler
Gezelim Tanıyalım
Bize Yazın
Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-419 76 25
Bahçe düzenlemede şehirlerde konakların ve konutların genel mimariyle bütünleşen bahçelerinde serinlik veren akar çeşmelere, küçük yapılara kokulu ve çok renkli çiçeklere yer verildiği görülür. Büyük olasılıkla bahçe sanatının doğduğu yer Mezopotamya'dır. Zira oralarda tapınaklara yakın yerlerde tanrılar adına çeşitli ürünler yetiştirilirdi. Yapılan kazılar sonucu ortaya çıkan su kanalları, arklar ve kuyular bu bölgede Babil'in palmiyelerle süslü taraçalar halindeki ünlü asma bahçelerinin İ.Ö. den önce 3000 yıldan başlayarak var olduğunu göstermektedir. O dönemden kalma resimlerdeki ağaç, çiçek ve meyve motifleri bahçelerin mevcudiyetini doğrulamaktadır.

Eski dönem sarayların bahçeleri de dillere destan güzelliktedir. Granada'daki Elhamra sarayının bahçesi en güzel örneklerden birisidir. Hindistan ve Pakistan'daki özellikle Agra ve Lahor'daki bahçelerde İslam bahçe sanatı doruk noktasına ulaşmıştır.
Batı' daki bahçelerle karşılaştırıldığında doğaya daha yakın olan Çin Bahçesi küçük bir dünya gibidir. Bir manzara resmini andıran bu bahçelerin içinde dar patikalar, akarsular ve tepecikler yer alır. Bu üç boyutlu tablo kavramıyla dile getirilen bahçeye özgünlüğünü veren temel unsur mimaridir. Batı'da değişik dönemlerde resim zevki ve mimari bilginin katkılarıyla kentlerde ünlü bahçeler yapılmıştır.

Osmanlı'da da batının etkisiyle bir çok saray ve köşklere bahçeler yapılmış, pek çok bitki ve çiçek yetiştirilmiştir. Son dönemlerde de kent park ve bahçe kuruluşları gerçekleştirilmiştir.

Roma döneminde de halka açık görkemli bahçeler kent güzelliğini ortaya çıkarmak ve diğerlerine olan üstünlüğünü göstermek adına yapılmıştır.
Rondale sarayının bahçesi
Rondale sarayının bahçesi
Trakai gölü ve bahçesi
Katherina bahçesi (Estonya)