Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Anıt Heykeller

Yargı Görevinin Çağdaş Niteliği

Çocuk Suçlular Yalnız Bırakılmamalı

Karpatlar

Faaliyetlerimiz

Öldürmek Sanatı

Toprak

Karagöz ve Hacivat

Kazanç

Adalet Psikolojisinin Amacı

Anıt Heykeller

Mezar Heykelleri

Su Muhallebisi

Karpatlar şelale bölgesi

Karpatlarda gün doğumu

Arka Kapak


Haberler
Gezelim Tanıyalım
Bize Yazın
Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-222 78 43
    Ukrayna'nın güney doğusunda Macaristan ve Romanya sınırında bir dağlar ve havzalar bölgesidir. Çok yüksek olmayan dağlar ve tepeler arasındaki havzalar tarım ürünlerinin yetiştirildiği alanlardır. Dağlardaki geniş düzlüklerde yazın koyunların otladığı çayırlar ve sıra dağların iki yamacı arasında eskiden beri bilinen geçitler vardır. Karpatlar hiçbir zaman engel oluşturmamıştır. Dereleri ve ırmakları nedeniyle bir su deposu olan Karpatlar'da bir çok hidroelektrik santrali kurulmuştur. Burada yaşayan köylüler hayvancılık ve ağaç işçiliğinde ustalaşmışlardır.
Hayvanların deri sinden ve yününden yaptıkları eşyalar pazarlarda satışa sunulmakta, ormanların bol olduğu tepelerde ise kış sporları yapılmaktadır. Çok büyük sanayileşmenin olmadığı bu bölgede peynirler, şaraplar ve diğer gıdalar geleneksel yöntemle yapılmakta olduğundan halkın gelir düzeyi yüksek değildir. Tahrip olmamış doğası ve ormanlarının bolluğu ağaç işleme sanatının gelişmesine neden olmuştur. Çok geniş bir alanı kaplayan Karpat bölgesinde iyi korunmuş saraylar, kaleler ve köşklerin sayısı fazladır. Rusya'dan yeni ayrılan bir devlet olması nedeniyle bu yapılar Rus mimarisinin özelliklerini taşımaktadır. Özellikle ormanlık bölgede bulunan sivri yapılı ahşap köşkler ve iki katlı evler doğayla tam bir uyum içindedir. Saray ve kalelerinin dışında büyük kiliseler de müze gibi gezilmektedir.
    Karpatlar görünüm zenginliği, evlerinin ve ahşap kiliselerinin güzelliği, manastırları, geleneksel özelliklerini koruyan kırsal yaşamın zenginliğiyle çok çekici yerlerdir.