Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Savunma Sistemli Kapılar

Savunma Hakkı Niçin Kutsaldır

Kapılar

Şiir: ANADOLU

Faaliyetlerimiz

Şövalyeler Adası MALTA

Kapı Tokmakları

İkrar ve İtiraf

Emlalı İrmik Tatlısı

Hedeflenen Amaç

Divriği Ulu Cami Taç Kapısı

Ön Kapak İçi

Arka Kapak


Haberler
Gezelim Tanıyalım
Bize Yazın
Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-419 76 25
    Stratejik önemi nedeniyle tarih boyunca saldırılara uğrayan adanın başkenti Valetta'da yerleşim şekli çok değişiktir. Adaya yaklaşan gemileri görebilmek amacıyla bütün sokaklar denize doğru dikey ve ucundan deniz görülecek şekilde düzenlenmiştir. Oldukça dar olan bu sokaklardaki evlerin çoğu Arap mimarisinin etkisiyle cumbalı olarak yapılmıştır.
    İtalya ile Kuzey Afrika arasında Sicilya'nın güneyinde yer alan Malta, adalardan oluşmasına rağmen kurak bir görünümdedir. Yeterli su bulunmayan adada yeşil alan çok azdır. Tamamen sarı rengin hakim olduğu adada evler kireç taşı ocaklarından çıkan sarı taşlardan yapılmıştır.
Fazla yüksek binaların da bulunmadığı yerleşim yerleri aynı renk görünümlerinden dolayı bir bütünlük arz etmektedir.
    Malta ve Gozo adası M.Ö. 3 bin yıldan kalma mezar taşı ve megalitik tapınaklarıyla ünlüdür. Üzüm bağlarının bulunduğu meyve suyu ve şarap üretilen
Gozo adasında halk çok sakin bir yaşam sürmekte ve yasa dışı hiçbir olay yaşanmamaktadır. O kadarki ada halkından hiç kimse kapısını kilitlemez. Bu nedenle adalılar dışarıdan yabancıların gelip yerleşmesine karşı isteksizdirler.
Rodos'dan çıkarılan Saint-Jean şövalyelerinin adaya yerleştirilmesiyle ada tamamen savunma amaçlı olarak tahkim edilmiş ve 1565 de Osmanlı kuşatmasına karşı uzun süre direnebilmiştir.
Osmanlı kuşatması sırasında komutanların aralarında anlaşamaması sonucu yüksek oranda verilen şehitler için Malta'da bir Türk mezarlığı yapılmış olup bu mezarlık bugün gayet bakımlı durumdadır.
    Malta genellikle Birinci Dünya Savaşı yıllarında oraya gönderilen önemli kişilerin sürgün yeri olarak bilinir.