Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Yapısal Gelişmeler

Faruk Erem'in Konuşması

Tutuklama

Şiir: SON

Faaliyetlerimiz

Eski Yakın Doğu

Kayaçlar

Patates Salatası

İzlanda

Tatil

Toplumun İnsanlar Üzerindeki Etkileri

İshakpaşa Sarayı

Ön Kapak İçi

Arka Kapak İçi

Arka Kapak


Haberler
Gezelim Tanıyalım
Bize Yazın
Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-419 76 25
Kayaç da denilen bu taşlar Dünya kabuğunun temel unsurudur. Kayaçların oluşumundaki farklı süreç görünümlerinin de farklı olmasını sağlar. Volkan püskürtülerindeki lav akıntıları yani mağma Dünya'nın içinden gelir. Mağmanın yeryüzüne çıkarak soğuması sonucu volkanik kayaçlar oluşur. Mağma doğrudan doğruya yüzeye kadar çıkabilir. Ama çoğunlukla bir ara seviyede mağma odasında yani kabukta yer alan bir kapan cepte sıvı halde bekler.
Volkanik kayaç olan bazaltta çok ince bir kristal ağı içinde iri olivin kristalleri görülür. Yeşil desenli bu volkanik taş çok dekoratif bir güzelliği yansıtır. Volkanik kayaçlarda iki nokta önemlidir. Kimyasal bileşimini, içerdiği mineraller belirler. Bunların yerleşim biçimleri de dokularını verir. Asitli mağmalar sodyum, potasyum açısından zengin olduğundan kuvarslı alkali, mikalı açık renkli kayaçları oluştururlar. Arazide genellikle farklı bileşimlerdeki kayaçları bir arada görürüz. Ama gerçekte bu kayaçlar aynı mağmadan doğmuşlardır ve aynı mağma serisinin birer parçasını oluşturur.
Mağmanın kademeli olarak soğuması büyük kristallerin oluşumunu hazırlar. Bu duraktan sonra püskürme başladığında lav akıntıları hızla soğur. Böylece volkanik kayaçların dokusunda genelde çok ince kristalli bir kütle içinde büyük kristaller görülür.
Mağma deniz altında deniz suyuyla temas sonucu çok ani şekilde soğursa volkanik bir cam olan obsidiyen halinde donar. Siyah parlak renkli obsidiyen taşına tüm volkanik arazilerde rastlanır. Ağrı dağı eteklerinde de bol miktarda bulunmaktadır. Mağma çok akışkan olursa gaz açığa çıkamaz ve kabarcıklar halinde kayaç içinde kalır. Ponza taşlarında kabarcık çoktur. Bu durumda kayacın yoğunluğu az olduğundan suda yüzer.