Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Kültür Zenginliğimiz

İnsan Hakları

Bitimsiz Geceler

Faruk Erem'in Eseri TV Dizisi Oldu

Faaliyetlerimiz

Simge Yapılar

Selçuklu Eserleri

Kaplıcalar

Mimar Sinan

Pan Kek

Arama

Akvaryum

Arka Kapak İçi

Arka Kapak

Ön Kapak İçi


Haberler
Gezelim Tanıyalım
Bize Yazın
Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-419 76 25
Tatlı ya da tuzlu su doldurularak içinde su organizmalarını barındıran cam kap. Akvaryumlar, evlerde meraklıların balık beslediği cam kaplardan, denizaltı çevresinin yeniden yaratıldığı dev mekanlara kadar çok çeşitli büyüklükte yapılırlar.

Çekicilikleri ve bakımlarının kolaylığı nedeniyle evlerde en çok kullanılan akvaryumlar ev akvaryumlarıdır. Beslenilen balığın türüne göre suyun sıcaklığını sağlayan bir ısıtıcı ile akvaryuma oksijen sağlayan ve suyu temizleyen bir pompa ile filtre gereklidir. En çok yetiştirilen balıklar mercan kayalıkları arasında dolaşan güzel renkli balıklardır.

Kamuya açık akvaryumlar: Günümüzde çeşitli ülkelerde balıkları göstermeye ya da araştırmaya yarayan 500 kadar kamuya açık akvaryum vardır. Modem akvaryumlarda tatlı su tankları ya da deniz suyu tankları bulunabilir. Bu dev tanklarda çok sayıda ve değişik balık türleri, omurgasızlar, deniz sürüngenleri ve deniz kuşları beslenebilir. Büyük tanklardan oluşan dev akvaryumlarda ya da tünel akvaryumlarda yunuslar ve köpek balıkları gibi büyük deniz hayvanları da bulunabilir. Bu hayvanların bulunduğu akvaryumlarda yapay deniz altı ortamı yaratılmaktadır.