Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Müzeler

10 Kasım Konuşması

Tahliye

Ölüm Cezasının Teknik Kusurları

Günümüzün Müzeleri

Faaliyetlerimiz

Tuz Madeni Müzesi

Endişe ve Kaygı

Galata Kulesi

Dış Etkenlerin Suça Tesiri

Polonya

Kabak Ogreten

Arka Kapak İçi

Arka Kapak

Ön Kapak İçi


Haberler
Gezelim Tanıyalım
Bize Yazın
Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-419 76 25
İNSANLIK DRAMININ
YÜREK BURKAN

İnsanların bugünlere gelmeden önce yaşadıkları sıkıntıları ve çektikleri acılara dikkatinizi çekmeden önce 15. Yılımızın sonbahar sayısında hepinizi sevgi ile selamlıyorum. Her zaman olduğu gibi bu sayımızda da sezon içinde yaptığımız sanatsal ve kültürel faaliyetler konusunda sizleri bilgilendirmeyi de ihmal etmedik.
Tarihin ilk gününden bu güne kadar tüm devletler çeşitli savaşlar yaşamış, bölünmüş, parçalanmış ya da yeniden kurulmuştur. Bütün bu süreçte insanlar çok sıkıntı çekmiş acı günler yaşamıştır. Bazen toplama kamplarında bazen olumsuz koşullardaki cezaevlerinde hayatlarını kaybetmişlerdir. Sadece cezaevleri değil maden ocaklarında yerin yüzlerce metre altında ağır şartlarda çalışan insanların da çok büyük sıkıntılar çektiği acı bir gerçektir. Bütün bunlara rağmen yaşananların unutulmaması ve bir daha tekrarlanmaması için bu kamplar, cezaevleri, maden ocakları ve zindanlar bugün müze haline getirilmiş ve ziyarete açılmıştır.

Son dönemde tüm devletler bunu yapmakta, tarihleriyle acılarıyla yüzleşerek toplum bilincinin uyanık kalmasına yardım etmektedirler.

Nevin EREM
YAŞANDIĞI