Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Tabiatın Doğal Kaynakları

Vatana İhanet

Deniz Senfonisi

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu

Mantar Meşesi

Portekiz

Sanatın Hayatımıza Katkısı

Faaliyetlerimiz

Antik Kültürün ve Doğal Kaynakların Toplumsal Paylaşımı

Kalıtımlı Suçlu Psikolojisi

Pamukkale

Muhallebili Ayva Tatlısı

Arka Kapak İçi

Arka Kapak

Ön Kapak İçi


Haberler
Gezelim Tanıyalım
Bize Yazın
Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-419 76 25
Avrupa'nın güney batı ucunda yer alan İber Yarımadasının altıda birini kaplayan Portekiz'in tek komşusu İspanya'dır. 1600'e kadar Hindistan ve uzak doğudan lüks mal ve baharat ticareti yaparak denizcilikte ilerleyen Portekiz oldukça zenginleşmiş fakat 1600'dan sonra denizlerdeki denetiminin İngiltere ve Hollanda'ya geçmesinden sonra tarıma ve balıkçılığa bağlı kalmıştır. Kıyı bölgelerinde balıkçılık önemli ölçüde gelişmiş özellikle Uskumru, sardalya ve morino balığı en çok bulunan balıklar arasına girmiştir.
Portekiz'in başkenti olan Lizbon Amerika'nın keşfinden sonra okyanus aşırı ticaretin merkezi haline gelmişse de daha sonra İspanyolların egemenliği karşısında gerilemeğe başlamıştır. 1755 yılında Lizbon Avrupa'nın gelmiş geçmiş en büyük depremlerinden birinde büyük ölçüde yıkılmıştır. Bu büyük depremde hemen hemen Lizbon'un tamamı yıkılırken Nehrin orta kısmına 1515-21 tarihleri arasında inşa edilen Bethlehem kalesi ayakta kalmıştır. Esas görevi şehre giren gemileri kontrol etmek olan bu kale 1983 de Dünya mirası listesine alınmıştır. Depremden sonra yeniden yapılan Lizbon İngiliz ve Fransızların işgalinden sonra hızla gelişmiştir.

Depremler, savaşlar ve işgaller sonucu pek çok can kaybı yaşayan Portekizli kadınların söyledikleri şarkılar, çekilen sıkıntıları ve acıları anlatan söz ve müziklerden oluşmuş ve bundan geleneksel Fado Müziği ortaya çıkmıştır.

Spor kulüpleri ve onların başarıları ile gündem oluşturan Portekiz'in yemeklerinin çeşitliliği de ülkeye olan ilgiyi arttırmaktadır. Bunların en ünlüsü 1800 lü yıllardan beri aynı mekanda yapılan Belen Tatlısı' dır. Milföy hamuru içine muhallebi konmuş bir görüntüsü olan tatlı turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Portekiz'in ikinci büyük kenti olan Porto Douro ırmağı kıyısında yer alır. Douro vadisinde üzüm bağları bulunan çeşitli şirketlerin ürettiği şaraplar "Porto Şarabı" olarak ün kazanmıştır. Porto ayrıca elverişli iklimi ve bir çok müzesi ile çok sayıda turist çekmektedir. Şehrin eski tarihi kısmı 1997 yılında Unesco dünya kültür mirasına alınmıştır. Porto şehrinin en önemli özelliklerinden biri binalarında mavi beyaz çini-kullanmış olmasıdır. Kral 4. Pedro zamanında inşa edilen tren istasyonu beyaz ve mavi çinilerle dekore edilmiştir. Düz olmayıp inişli yokuşlu bir alana sahip olan şehrin imajı çeşitli yerlerinde bulunan anıtlardan başka köprüleri ile yakında ilgilidir. Bunlardan en önemlisi şehrin merkezi ile yanındaki kasabayı birbirine bağlayan 1. Lois köprüsüdür. Ve bu köprü 1886 da yapılmıştır.