Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Tarım Alanları ve Meralar

Hakimin Tarafsızlığı

Endonezya

Korku

Pirinç

Luwak Kahvesi

Kelebekler

Faaliyetlerimiz

Bugünkü İnfaz Sisteminin Psikolojik Bakımdan Tenkidi

Biz Öyle Karar Verdik

Gündüz Uykusu (Şekerleme)

Küçük Pizzalar

Parahu Yanardağı

Arka Kapak

Ön Kapak İçi


Haberler
Gezelim Tanıyalım
Bize Yazın
Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-419 76 25
Nüfusun % 64 ü burada yaşar, nüfus yoğunluğu çok fazladır.. Adaların çoğunda bütün yıl boyunca çok sıcak ve yağışlı iklim egemendir. Bu nedenle Adaların büyük bır bölümünü kaplayan tropikal yağmur ormanları gökyüzünün görülemeyeceği kadar sık ağaçlar, çok zengin ağaç çeşitleri çok sayıda liken ve eğreltiler, orkideler ve benzeri bitkileri içerir. Dünyanın hiçbir yerinde göremediğimiz tropikal meyveleri burada bulmak mümkündür Kış aylarında Batı Asya'dan esen kış musonları nedeniyle toprakların büyük bir bölümü aşırı yıkanma sonucu bileşenlerini yitirerek verimsizleşse de Cava ve  bitişiğindeki adalarda görülen yanardağ püskürmeleri sonucunda toprağı besleyici maddeler yeniden sağlanmıştır. Lavların baz özelliği bitki yetişmesine olumlu etkide bulunmaktadır. Yanardağlardan bazıları halen aktiftir.Yanına yaklaşıldığında lavların kaynama sesi duyulabilmektedir.
Güney doğu Asya'da asalar üstünde kurulu olan ve Büyük Okyanus'ta ekvatorun her iki yanında yer alan on üç bin yedi yüzü aşkın adadan oluşan Endonezya'da halkın büyük bir kısmının yerleştiği ada Cava adasıdır.
Endonezya nüfusu çok olan kalabalık bir ülkedir. Dünya sıralamasında beşinci sırada yer almaktadır. Başkent Cakarta olmak üzere Halkın büyük çoğunluğu Cava adasında yaşamaktadır. Önemli şehirlerin büyük bir kısmı zaten Cava adasındadır. Halkın büyük bölümü Müslüman olan ülkede Hindular Bali adasına yerleşmişlerdir. Turizm açısından oldukça popüler olan Bali adası tapınakları ile ünlüdür. Ayrıca halkın güler yüzlü ve yardım sever olması turistleri memnun etmektedir. Havanın sıcak olması ve sürekli yağmur yağması nedeniyle insanlar hafif kıyafetler giyip, ayaklarında sandaletleri tercih etmektedirler.

Tarıma dayalı bir ekonomisi olan Endonezya' da temel ürün pirinçtir Geniş taraçalarda yetiştirilen pirinçten yılda birkaç kez ürün alınabilmektedir. Pirinç üretimi ülke gereksinimini karşılar durumdadır. Günde üç öğün  sabah, öğlen ve akşam her yemekte pilav mutlaka tüketilir. Et olarak daha çok kümes hayvanları ve balık yenmektedir. Sebzeler ise genellikle haşlama ve kızartma şeklinde servis edilmektedir. Endemik bitki çeşitliliği açısından oldukça zengin olan ülkede tropikal iklim bölgesinin tüm çeşitlerini görmek mümkündür.
Tarihi boyunca çeşitli devletlerin işgaline uğrayan Endonezya' da en uzun hakimiyet dönemi Hollandalılara aittir. İşgali altında kaldığı devletlerin izlerini taşıyan ülkede Japon'ların etkisiyle (ve Japon arabaları nedeniyle) trafik sağ şeritten akmaktadır.
Ayrıca ülkede çok yoğun bir motosiklet trafiği vardır. Hemen herkesin bir motoru bulunmaktadır. Yollarda yürüyen insan görmek pek mümkün değildir. Ya motorun üstünde ya da dükkan önündedirler.