Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Su

Sosyal Güvenlik

Fantazya

Faaliyetlerimiz

Kanun

Kazanan Kim

Ürgüp

Tuz

Sığınaklar

Nehirler

Kendini Haklı Çıkarma İşlemi

Kurşun Vücutta Kalırsa

18 Şubat Kutlamalarımızdan

Reçeller

Ön Kapak İçi

Arka Kapak İçi

Arka Kapak İçi


Haberler
Gezelim Tanıyalım
Bize Yazın
Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-419 76 25
Doğada bol miktarda bulunan ve genelde yemeklere tat vermesi için kullanılan tuz insan yaşamının vazgeçilmez elementlerindendir. Yokluğunda pek çok rahatsızlığa neden olan tuzu aşırı kullanmak da aynı ölçüde rahatsızlık yaratır. Bu nedenle dengeli kullanmak gereklidir.

Deniz suyunda bol miktarda bulunan tuz, toprak altında yer bilim dönemlerdeki denizlerin buharlaşması sonucu oluşan tuza (kaya tuzuna) dönüşmüştür. Kübik sistemde billurlaşan tuzun yoğunluğu 2.ıila 2.5 arasında değişir. Ayrıca tuz mağaralarından da kaya tuzu elde edilmektedir. Ülkemizdeki en büyük tuz mağarası Çankırı'dadır. İç Anadolu bölgesinde bulunan tuz gölü de en önemli tuz kaynağıdır.

Tuzu yemeklerin haricinde çeşitli şekillerde kullanmak da mümkündür. Örneğin tuz lambalarının uyumayı kolaylaştırdığı söylenmektedir. Sağlığa dolaylı yollarla da faydası olan tuzun bulunduğu ortamdaki radyasyonu çektiği de bilinmektedir. Her alanda faydası belirlenen tuz kozmetik sanayinde de kullanılmaktadır. Bu nedenle tuz hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girmiştir.