Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Su

Sosyal Güvenlik

Fantazya

Faaliyetlerimiz

Kanun

Kazanan Kim

Ürgüp

Tuz

Sığınaklar

Nehirler

Kendini Haklı Çıkarma İşlemi

Kurşun Vücutta Kalırsa

18 Şubat Kutlamalarımızdan

Reçeller

Ön Kapak İçi

Arka Kapak İçi

Arka Kapak İçi


Haberler
Gezelim Tanıyalım
Bize Yazın
Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-419 76 25
Tarih boyunca insanlar yerleşim yerlerini su kenarlarında kurmuşlardır. Nehirler, ırmaklar göller insanlar için çok önemlidir. Avrupa'nın Volga'dan sonra gelen en önemli ve uzun nehri Tuna'dır. Almanya'dan doğan Tuna Romanya'dan Karadenize dökülür. Beş ülkeyi aşarak denize ulaşır.
Orta Avrupa'nın ulaşıma en elverişli ırmağıdır. Bir çok ülkeyi dolaşan bu nehirde düzeni sağlamak için uluslararası bir anlaşma imzalanmıştır. Nehir kıyılarındaki şehirler arasında bağlantıyı kurmak için kıyılarında bir çok liman kurulmuştur. Her türlü amaç için kullanılan bu limanlar ekonomiye büyük katkı sağlar. Ayrıca elektrik üretiminde ve sulamada da kullanılmaktadır.

Tuna nehri üzerinde bulunan en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Belgrad, Sava ırmağı ile Tuna'nın karıştığı yerde ırmağın her iki kıyısında yer almaktadır. Tuna'nın Budapeşte ile Karadeniz arasında bulunan en büyük kenti olup dik bir yamacın üstündeki orta çağdan kalma kalenin eteğinde yer alır.
Sırpça Beograd beyaz kale anlamına gelir. Şehrin sanayi semtlerinin büyük bir bölümü Tuna ve Sava kıyılarında uzanır. Kentte ünlü Kale meydanı dahil olmak üzere pek çok tarihi eser ve yeşil alan ile park vardır. Tarihte pek çok kez el değiştiren Belgrad bu gün Sırbistan ile Karadağ'ın oluşturdukları yeni Yugoslavya'nın başkentidir.
Bosna Hersek toprakları içinden geçen Neretva kıyısında Mostar kenti yer almaktadır. Mimar Sinan'ın Neretva nehri üstünde yaptığı tek kemerli köprü Mostar köprüsü olarak ün kazanmış ve halen kullanılmaktadır. Neretva nehri Dinar dağlarındaki boğazlardan akar. Adria denizine dökülür ve üzerinde Hidroelektrik tesisler vardır.