Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Açık Hava Müzeleri

Hakkın Kullanılması

Ahlat ve Ani Şehri

İki Dakika

Cumalıkızık

Faaliyetlerimiz

Van

Mecburi Müdafilik

Nemrut Kalderası, Solhan

Bağışıklık

Jöleli Pasta

Arka Kapak İçi

Ön Kapak İçi

Arka Kapak


Haberler
Gezelim Tanıyalım
Bize Yazın
Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-419 76 25
       ursa'nın 1326yılında Türkler tarafından fethedilmesinden sonra Kızıklar bu bölgeye yerleşmişlerdir. Hatta daha önce Horasan'dan gelen Türkmen dervişlerinin bu bölgede yerleştiklerine dair bazı işaretler vardır. Kızıklar Uludağ'ın kuzey yamaçlarında batıdan doğuya Değirmenli kızık Fidye kızık Cumalıkızık (cumaları burada ibadetedildiği için bu adı almış) Hamamlıkızık, Derekızık olarak sıralanırlar. Beşi bir yerde olan bu Kızıkların her biri adını bir oğuz boyu olan kızık'dan almıştır.

700 yıllık bir efsane olan Kızıklar tarihi ve kültürel dokusuna ek olarak ormanı sivil mimarisi kaynak suları, kestanesi böğürtleni çileği ve cevizi ile "özel" bir bölgenin adıdır. Her biri 250 yılı aşan evleri dar sokakları (halkın işgalden kaçarken kaybolduğu cin deliği efsanesi) ve 750 yıllık küpeli evi (halen içindeki eşyalarla beraber müze olarak kullanılmaktadır.) çeşmeleri ve doğal ortamı ile gizemini barındırmaya devam etmektedir.
 B
Yıldırım ilçesine bağlı bir mahalle olan Cumalıkızık 2014de UNESCO tarafından Dünya mirası listesine alınmıştır. Buranın yüzyıllara meydan okuyan bir  tarihi mevcuttur.