Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Açık Hava Müzeleri

Hakkın Kullanılması

Ahlat ve Ani Şehri

İki Dakika

Cumalıkızık

Faaliyetlerimiz

Van

Mecburi Müdafilik

Nemrut Kalderası, Solhan

Bağışıklık

Jöleli Pasta

Arka Kapak İçi

Ön Kapak İçi

Arka Kapak


Haberler
Gezelim Tanıyalım
Bize Yazın
Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-419 76 25
    öl kıyısından 6 km. içerde yer alan Van, kuruluşu tarih öncesi çağlara inen çok eski bir yerleşme ve yarı kurak bir alanın en büyük vaha kentidir. Eskiden beri bahçeleri ile ünlü olan Van'ın kuruluşu ve yüzyıllar boyunca varlığını sürdürmesi, göl kenarında bir ada gibi yükselen savunmaya elverişli bir tepenin varlığıyla ilgilidir. Dik yamaçlı dar bir sırt biçiminde uzanan bir tepenin üzerinde bir çok kuşatmaya dayanmış görkemli van kalesi yer alır.
 G
Kentin kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte kalenin bulunduğu tepede ve çevresindeki çivi yazılı tabletlerde Van'ın İsa'dan  yüzyıllarca önce var olduğunu ve Urartu Krallığının başkenti olarak geniş bir bölgenin siyasal ve ekonomik merkezi şehri görüldüğünü ortaya koyar. Urartu Krallığının kudreti de Van vahasında ve çevresindeki ovalarda kurulan mükemmel bir sulama sistemi sayesinde yapılan tarım etkinliğine dayanıyordu.

Urartular döneminden kalan Van kalesi Anadolu'daki savunma yapılarının en önemli ve görkemli örneklerindendir. Kalenin güney cephesinde kayalara oyulmuş kral mezarları vardır.
Van kedisi: Van gölü çevresinde yaşayan kedi türü. Günümüzde Van gölü çevresindeki safkan üyelerinin hemen hemen yok olduğu bu ırkın temel özelliği, korkmadan ve isteyerek suya girip yüzen tek kedi ırkı olmasıdır. Van Kedi'sini tüyleri bembeyazdır. Yalnız başında ve kuyruğunda turuncu sarımsı lekeler vardır. Kuyrukta da aynı renkte yuvarlak halkalar bulunur. Van Kedisi uluslar arası alanda 1959 da safkan ırk olarak kabul edilmiştir.
Van Gölü: Doğu Anadolu bölgesinin yukarı Murat- Van bölümünde deniz yüzeyinden ortalama 1646 m. yükseklikte, yöre halkının deniz olarak adlandırmasını haklı kılacak kadar geniş bir göl. Türkiye'nin en büyük iç su kütlesi, Dünya'nın suları sodalı en büyük gölü. Gölde üç küçük ada vardır. Kuzeyde Yaka Adası, Doğu kıyılarının orta bölümünde Çarpanak Adası ve güney doğuda Gevaş yakınlarında üzerinde bir kilisenin bulunduğu Akdamar adası vardır. Çeşitli akarsu ve çaylarla beslenen gölün suyu tuzludur. Gölün en büyük özelliği çözünmüş tuzlar arasında sodanın yüksek oranda olmasıdır. Bu özelliğinden yararlanılarak göl sularından soda elde edilir. Yine aynı özellik nedeniyle göl suları doğal bir çamaşır suyudur.