Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Açık Hava Müzeleri

Hakkın Kullanılması

Ahlat ve Ani Şehri

İki Dakika

Cumalıkızık

Faaliyetlerimiz

Van

Mecburi Müdafilik

Nemrut Kalderası, Solhan

Bağışıklık

Jöleli Pasta

Arka Kapak İçi

Ön Kapak İçi

Arka Kapak


Haberler
Gezelim Tanıyalım
Bize Yazın
Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-419 76 25
         emrut Kalderası büyüklük açısından Türkiye'de birinci Avrupa'da dördüncü Dünya'da 16. Sırada yer almaktadır. Aynı zamanda içinde göl olan Dünya'nın ikinci büyük kalderası durumundadır. Sahip olduğu özellikler itibariyle ulusal ve uluslar arası düzeyde jeolojik bir mirastır. En son 1441 yılındaki patlama sonucu tepe kısmını kaybedip kesik koni şeklini almıştır.
     olhan ilçesi Hazerşah köyü Aksakal göl mezrasındaki yüzen ada. Bingöl- Solhan- Muş karayolunun 65. Km.sinde sola(kuzeye ) ayrılan Hazerşah köy yolunun 5. Km.sindedir. Göl üzerinde doğal halde ve yavaş hareket eden üç adet adacık bulunmaktadır. Yüzen Adalar rüzgarın istikametine göre hareket etmektedir. Çevresindeki bitki örtüsü, olağanüstü manzarası ve Bingöl yaylalarına özgü temiz havası ile piknik alanı olarak da ziyaretçilerini ağırlayan Yüzen Ada sadece Bingöl'ün değil bölgenin görülmeye değer yerleri arasındadır.
 N
Nemrut gölü: Doğu Anadolu' da bir krater gölüdür. Van gölünün batısında yanardağ kökenli Nemrut dağı üstünde 2247m. yükseltide yer alan ülkemizin en büyük krater gölü olan Nernrut gölü yarım ay biçimindedir. Kuzey- güney yönünde uzunluğu 5.5 km.yi doğu batı yönünde en geniş yeri 3 km.yi bulur. Suları tatlıdır. Doğusunda yer alan ılıgöl'ün (çapı:500m., derinliği 7-8m.) suları sıcaktır. Çevresinden sıcak gazlar çıkar.

Buhar bacaları: Nemrut kalderası içinde bulunan yüzey ile bağlantılı baca ve çatlaklardan salınan su buharı ve gazların bulunduğu yerdir. Nemrut  krater göllerinden büyük göl Nernrut Kaldera göllerinin en büyüğüdür. Nemrut kalderasının batı kısmını kaplayan gölün yüzeyalanı 12.36 km2 dir.
 S