Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Kültürel Mozaik

Yargıda Görevlilerin Giysisi

Suçlu Kim

Lübnan

Dans

Faaliyetlerimiz

Kutu Kutu

Hayal ve Başarı

Mevlana

Ceza Hukukunda Mağdur

Gürcistan

Elmalı Turta

Ön Kapak İçi

Arka Kapak İçi

Arka Kapak


Haberler
Gezelim Tanıyalım
Bize Yazın
Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-419 76 25
 C
Çeşitli dönemlerde değişik ülkeler tarafından işgal edilen Gürcistan bir çok ulusal azınlığı barındırmaktadır. Başkent Tiflis'in bulunduğu bölge Gürcistan'ın kültür merkezidir. Tblisi olarak bilinen Tiflis şehrinin tarihi bölgesinde Nari kale, Gürcistan anası heykeli, Osmanlı camii ve Tiflis'in her yerinden görülebilen Sameba katedrali bulunmaktadır. Kura nehri kıyısındaki Kuru köprü bölgesinde kurulan tarihi Vernisaj pazarında Sovyet dönemi eşyalar ve antikalar satılmaktadır.
    oğrafı konumu olduğu kadar nüfusu ve diliyle de farklı özellikler gösteren Gürcistan kökeni i.ö. 3.000 yıla kadar uzanan uygarlık ve kültürüyle özgün bir ülkedir. Yüzyıllar boyunca bir çok insan topluluğuna sığınak olmuştur. Eski Kafkasyalılar Gürcistan'da çoğunluktadır. Eski Yunanlıların kıyılarında sömürgeler kurdukları Gürcistan Roma İmparatorluğu döneminde imparatorluğun çevre eyaletlerinden biri olmuştur.
Diğer bir tarihi şehir de Gori'dir Gürcü asıllı Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri olarak görev yapan Stalin'in doğduğu yerdir. 1879 da Gori'de doğan Stalin Tiflis Ortodokks seminerlerinde liberal, halkçı Marksçı düşüncelerle tanıştı. Lenin'in ölümünden sonra SSCB'yi diktatörce yöneten Stalin bir tarım toplumunu hızla bir sanayi toplumuna dönüştürmeyi sağlayan önlemleri almış, İkinci Dünya Şavaşı'ndan da zaferle çıkmayı başarmıştır.
Ama uyguladığı sert baskı yöntemleri, temizlik hareketleri ve terör yüzünden, ölümünden sonra şiddetle suçlanmıştır. Doğduğu yer olan Gori'de müzesi bulunan Stalin'i kendi kasaba halkı Sovyet lerle bir olup doğduğu şehri bombaladığı için sevmemektedir. Hatta evinin bah çesinde bulunan heykelini de kaldırmışlardır.

Gürcistan'ın 3. Büyük ve önemli kentlerinden biri de Kutaisi şehridir. Tiyatro binası ve şehir meydanı tarihi eserlerin bulunduğu bölgedir. Karadeniz kıyısında bulunan Batum ise turistik bir bölge olarak dikkat çekmektedir.