Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Sanat

Savunma Hakkı

Samsun

Faaliyetlerimiz

İkiz Kardeşler

Mısır Sanatı

Kütüphaneler

Yaşlara Göre Suçluların Tasnifi

Lotus Çiçeği

Eller

Sağlık Köşesi

Zeytinyağlı Enginar

Ön Kapak İçi

Arka Kapak İçi

Arka Kapak


Haberler
Gezelim Tanıyalım
Bize Yazın
Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-419 76 25
    otus Mısır mitolojisinde çok önemli bir yer tutar. Eski doğa görüntüsünün belirgin bir parçasını oluşturan ve iki tür olarak (beyaz lotus, mavi lotus) betimlenen bu bitki Dünya'nın yaratılışı sırasında ilk doğan güneşe destek işlevi görüyordu. Lotusun biçiminden esinlenen sanatçılar dilimli bir gövdesi ve açık ya da kapalı lotus tomurcuğu biçiminde bir başlığı olan sütunlarla belirginleşen bir lotus tarzı yarattılar.
 L
Gün doğarken açılan ve gün batımında kapanan lotus çiçeği Güneş"le özdeşleştirilmiştir. Bu nedenle de Buddha'nın ayak izleri üzerinde yer alır. Bir çok Buddha ya da Budhisattva tasviri ellerinde bir lotus çiçeği tutarken betimlenmiştir.. Böylece büyük bir olasılıkla bu tanrıların dharman'ın koruyucuları olduğu vurgulanmaktadır.

Hindistan'da lotus çiçeği güzelliği simgeler, büyük bir olasılıkla tanrısal yaratılış, ölümsüzlük ve başlangıçtaki sağlık da lotusla temsil ediliyordu. Bu çiçeğin adı ilk kez Brahmana'da yaratılış efsaneleriyle bir arada geçer. Daha sonraları Mahabbara'da Brahman'ın Vişnu'nun göbeğinden çıkan bir lotustan doğmuş olabileceği anlatılır.