Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Çöller

Ölüm Cezası

Sanıklık Sıfatı

Umut

Faaliyetlerimiz

Çöller

Gezi ve Anı Yazıları

Saldırganlık

Giyim Şekilleri

Tayland

Hoşgörü

Japon Yemeklerinden Örnekler

Ön Kapak İçi

Arka Kapak İçi

Arka Kapak


Haberler
Gezelim Tanıyalım
Bize Yazın
Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-419 76 25

  G
eçen 20 yıl içinde yaptığımız faaliyetlerin nostaljik anılarının yer aldığı 20. Yılımızın ilk bahar sayısında hepinizi sevgi ile selâmlıyorum. Bu sayımızda dünyada geniş yer tutan çöllerde doğal yaşamın nasıl şekillendiğini anımsamak istedik.
    Orta Asya'dan Amerika'ya kadar pek çok yerde var olan çöller canlıların yaşam şartlarını zorlaştıran en büyük etkendir. İnsanların zorunlu olmadığı sürece yaşamak istemedikleri bu yerler doğanın kuraklaşması bitki ve ağaçların yok olması sonucu oluşmuştur. Eğer önlem alınmazsa iklim değişikliği çöl alanlarının genişlemesine neden olacaktır.
    İnsanlar da yaşam tarzlarını diğer canlılarda olduğu gibi çevrelerine uyarlamak zorunda kalmışlardır. Genellikle çölde yaşayan bedeviler barınaklarını ve kıyafetlerini ortama uygun şekilde seçmişlerdir. Sıcaktan korunmak için açık renk ve uzun kıyafet giyen bedeviler sürekli başlarına bir şey takmak durumundadırlar. Kavurucu sıcaktan korunmak ve derinin güneşle temasını önlemek için başka seçenekleri yoktur. Aslında tüm insanlar kendi bulundukları coğrafyanın şartlarına göre giyim tarzlarını belirlerler. Bunun dışında âdetleri gelenekleri ve törenleri kıyafet seçiminde etken olur.