Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Hayvanlarımız
Bioritim
Faruk Erem'in Gazete Arşivinden
Kuşlar
Kaçak
Fantazya
Faaliyetlerimiz
Safari Günlüğü
Aile
Sağlık Köşesi
Reçeller
Karikatür

Haberler
Gezelim-Görelim
Bize Yazın

İNSANLARIN EN ESKİ DOSTU SANAT ESERLERİMİZİN DEĞİŞMEZ KONUSU HAYVANLARIMIZ

Kuruluşumuzun ikinci yılını tamamlarken çıkardığımız sonbahar sayımızda öncelikle hepinizi sevgi ile selamlıyorum. Bu sayımızda da her zaman olduğu gibi geçen dönem yaptığımız faaliyetleri sizlere duyurduktan sonra gerek evimizde gerek işimizde vazgeçemediğimiz dostlarımız hayvanlarımzından bahsetmek istedik.

Ormanlarda kendi doğal ortamlarında bulunan hayvanlar, doğanın kurduğu bir denge içinde yaşarlar. Bunların yaşamlarına dışardan herhangi bir müdahale doğal olarak kurulmuş bu düzeni bozar. Tabiatta her canlının bir görevi var- dır. Bazıları ağaçlardaki böcekleri yiyerek bitkilerin onlardan kurtulmasına yardım eder, bazıları da gübreleriyle bitkileri besler. Ormanlarda kuvvetli olanın zayıfı yemesiyle de hem hayvan miktarı hem de hayvanların geleceği bir düzene bağlanmış olur.

Hayvanlar içinde en çok ilgimizi çekenler kuşlardır. İnanılmaz güzellikteki renkleri ve muntazam dizilmiş tüyleri, zarif boyunları, muhteşem kuyrukları ve daha nice güzellikleriyle hepimizi kendilerine hayran bırakmaktadırlar. Bütün bu görsel özellikleriyle sanat eserlerine konu olan kuşların bizim daha bilmediğimiz pek çok yetenekleri ve doğal kabiliyetleri vardır. İnsanların en yakın arkadaşı olan hayvanların ve özellikle de kuşların bizim düşüncemizin aksine aptal olmadıkları gibi bizim sahip olmadığımız pek çok yetenekleri olduğu yaşam düzenleri ve kurdukları dengeden anlaşılmaktadır. Burada amacımız doğal yaşamın kendine özgü bir düzeni olduğunu ve bu düzene yapılacak her müdahalenin kurulmuş dengeyi bozacağını sizelere ufak örneklerle hatırlatmak, bitkisiyle hayvanıyla doğanın sunduğu bu güzellikleri doyasıya yaşamanız konusunda sizlere ipuçları veebilmektir.

Nevin EREM

Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-222 78 43