Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Hayvanlarımız
Bioritim
Faruk Erem'in Gazete Arşivinden
Kuşlar
Kaçak
Fantazya
Faaliyetlerimiz
Safari Günlüğü
Aile
Sağlık Köşesi
Reçeller
Karikatür

Haberler
Gezelim-Görelim
Bize Yazın
Güzel Sanatların En Sevimli Konusu: KUŞLAR

Tarihin en eski çağlarından beri insanların en yakın dostu ve yardımcısı hayvanlar olmuştur. Bu hayvanlar arasında kuşların özel bir yeri vardır. Kuşlar diğer hayvanlarda göremediğimiz renk çeşidine ve estetik güzelliğe sahiptirler. Bir ressamın fırçasından çıkmışçasına muntazam renk düzeniyle sıralanmış tüyleri ve kanatları, aklımızın eremeyeceği yapıda işlevsel bir sistemleri ve müthiş bir gurup yaşamları var.

Kuşların gurup yaşamlarının en güzel örneğini göçmen kuşların uçuşunda görmekteyiz. Daima sıcak ülkelere göç eden göçmen kuşlar V şeklinde bir düzenle uçarken birbirlerinin meydana getirdiği hava boşluğundan yararlanırlar ve kanat çırpışlarını birbirlerine göre ayarlarlar ve böylece daha az enerji sarfettliklerinden yorulmadan daha uzun süre uçabilirler. Bu kuşların hepsi gurup içindeki yerini bilir, asla şaşırmazlar. Göçmen kuşların diğer bir özelliği de Kilometrelerce uçarak bir yıl önce bıraktıkları yuvaları bulabiliyor olmalarıdır. Kuşlar yön tayinini yerden gelen manyetik dalgaları algılayan sistemleri sayesinde yapabiliyorlar (leylekler bu kuşlara en güzel örnek teşkil eder) Ayrıca göçmen kuşlar çok yükseklerden uçarlar, insanların nefes bile alamadığı bu yükseklikte ciğerlerinin özel yapısı sayesinde çok rahat nefes alabilmektedirler. Diğer taraftan eksi elli dereceyi bulan hava sıcaklığı da vücutlarının özel dokusu, nedeniyle kuşları etkilememektedir.

Gündüz uçan göçmen kuşlardan başka bir de gece uçan kuşlar vardır ki, bunlar yıldızlara bakıp yön tayini yapmakta ve gideceği yeri bulmaktadır. İnsanların çeşitli teknik aletlerle yaptıklarını kuşlar yaradılışı gereği yapmaktadır.

Özel bir kuş çeşidi olan penguenler uçamamakta buna karşı çok iyi yüzmektedirler. En hızlı şampiyonları bile geride bırakacak kadar iyi yüzücüdürler. Genelde soğuk ülkelerde yaşadığı bilinen penguenlerin bir cinsi Güney Afrikada yaşamaktadır. Penguenler genellikle bulundukları yeri terketmezler.

Uçamayan diğer bir kuş da devekuşudur. Bunlar her ne kadar uçamıyorlarsa da çok iyi koşmaktadırlar. En hızlı atletten bile iyi koşan deve kuşları attıkları her adımda üç metrelik bir mesafe katederler.

Tüylerinin renkliliği açısından en dikkati çeken kuş ise tavus kuşudur. Genelde erkek tavusların bu gözalıcı renkteki tüyleri dişileri cezbetme amacına yöneliktir. Özellikleri ve güzellikleri saymakla bitmeyecek olan bu kuşlar hakkında bilinmesi gereken pek çok şey olduğu yadsınamaz bir gerçektir.Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-222 78 43