Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Doğa

Hukukun Üstünlüğü

Baş'lar (Şiir)

Susma Hakkı

Cam İşçiliği

Sağlık Köşesi

Faaliyetlerimiz

İhbar

Filler

Simge ve Motifler

Şile, Ağva, Sığacık, ve Foça

Yayla Çorbası

Ön Kapak İçi

Arka Kapak İçi

Arka Kapak


Haberler
Gezelim Tanıyalım
Bize Yazın
Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-419 76 25
     ile: Karadeniz kıyısında İstanbul iline bağlı bir ilçe olan Şile denizcilerin en büyük yol göstericisi olan deniz feneri ile ünlüdür. 1859 tarihli fener yüksekliğinin bir hayli fazla olması nedeniyle çok geniş bir alanı aydınlatabilmektedir.

Şile bezi: Şile kendi adıyla anılan Şile bezi üretim merkezidir. Kıvrak adı verilen pamuk ipliğiyle dokunur. İplik unlu suda (çiriş) ıslatıldıktan sonra kurutulup çile yapılır ve dokuma işlemine geçilir. Dokunan kumaş deniz kıyısında kireç kaymağına yatırılır. Sonra deniz suyuyla yıkanarak kurutulur. Bürümcüğe benzer bir görünümü vardır Pamuklu olduğundan teri emmesi ve bükümlerinin arasından hava geçirmesi nedeniyle bu gün önde gelen yazlık kumaşlardandır. Giysi yapımında kullanılan kumaş dışarıya da ihraç edilmektedir.

 Ş
Ağva: Şile ilçesine bağlı bir bir bucak olan Ağva yeşil bitki örtüsü ve yeşil çayı ile ünlüdür.

Sığacık: Bugün Seferihisar'ın bir mahallesi olan Sığacık 16. Yy. da inşa edilmiş bir kalenin surları içinden çevreye doğru yayılmaktadır. İlk yerleşme teos antik kentinin kuzey limanını oluşturan koyda gerçekleşmiştir. Sığacık kalesi Rodos seferine hazırlık amacıyla donanma komutanı Parlak Mustafa Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Yapı bir dış kale bir de askerlerin eğitimini geçirdiği iç kaleden oluşmaktadır. Daha sonraları bu kale önemli bir ticaret merkezi haline gelmiştir. Bugün kale içinde geleneksel sığacık evleri, hamam, ticaret merkezleri vs. bulunmaktadır. Evler bitişik düzeyde olup bazıları tek bazıları iki katlıdır. Evlerin çoğu kerpiçtendir ve büyük bir kısmında iç avlu bulunmaktadır.

Foça: İzmir'e bağlı eski bir yerleşim yeri olan Foça'da Rumlardan kalma taş evler, tarihi kale dikkati çeker. Aynı zamanda bir balıkçı kasabası olan Foça açıklarında ilginç adalar bulunmaktadır. (Siren adası, Atatürk adası vb. )