Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Evcil Hayvanlarımız

Cezanın Çekilmesi ve Tekerrür

Başefendi

İki Dakika

At

Arkeolojik Kazılar

Faaliyetlerimiz

Ceza İnfaz İlminin Doğuşu

Sağlık Köşesi

Mozaik Sanatı

Gayzer

Havuç Çorbası

Ön Kapak İçi

Arka Kapak İçi

Arka Kapak


Haberler
Gezelim Tanıyalım
Bize Yazın
Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-419 76 25
 Z
Yeryüzündeki gayzerlerin büyük bölümü İzlanda'da Kamçatka yarım adasındadır. Yeni Zelanda ve ABD de gayzer mevcuttur. ABD de yaşlı sadık adı verilen gayzer 100 yılı aşkın süredir 30*91 dakika aralıklarla 1.5 dakika boyunca 50 metre yüksekliğinde su sütunu fışkırtmaktadır.

Yer altı kaynak suları: Kaynaktan çıkıştaki sıcaklığa göre sular, çok sıcak, ılık ve soğuk olarak sınıflandırılır. Sıcak sular yanardağ kökenlidir. Lavların kayaları etkilemesinden ve onların yapısındaki suların salıverilmesinden ya da toprağa sızan yer altı sularının sıcak kayalara değerek ısınmasından doğar. Sular jeolojik katmanlardan geçerken eriyebilen madensel öğelerle yüklenir ve bunlarda suların bileşimini ve dolayısıyla özelliklerini belirler.

Kaplıca suları ya da daha doğrusu maden suları (sıcak, soğuk) yeryüzüne çıkıncaya kadar toprak tabakalarından geçerken çeşitli tuzlar yüklenir. Birbirine çok yakın kaynaklardan çıkan sular arasında bile bu bakımdan büyük ayrılıklar bulunabilir. Bu nedenle kaplıca sularını sınıflandırmak zordur. İçeriğine göre sınıflama yapmak gerekirse, bikarbonatlı sular, sülfatlı  sular, tuzlu sular, karışık sular, kükürtlü sular vb. şeklinde sıralanabilir.

        aman zaman çok yükseklere kükürtlü su fışkırtan sıcak su kaynağıdır. Gayzerlerin en bol olduğu ülke İzlanda'dır. Nitekim Gayzer adı İzlanda'dan ("geysir") kaynaklanır. Derinlerden gelen sıcak buharın etkisiyle su sütunun belirli bir buharlaşma derecesine ulaşarak alttan itilmesiyle fışkırır. Su belirli bir süre fışkırınca basınç azalmasına bağlı olarak sıcaklık derecesinde düşme olur. Su buharlaşmaz ve gayzerin fışkırması durur. Altta buharlaşmanın belirli bir orana erişmesiyle gayzer yeniden fışkırır.