Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Sanatsal Güzellikler
Ceza Adaleti (F.Erem)
Faruk Erem'in Gazete Arşivinden
Bitimsiz Geceler- Faruk Erem
Faaliyetlerimiz
Saraylar
Hayal Gücü
Turşu
Törenler
Su Hayattır
Aşkın Çilesi
Karşılaşma

Haberler
Gezelim-Görelim
Bize Yazın

EREM: "HUKUKUN BAĞIMSIZLIĞI KORUNMALI"

EREM: "HUKUKUN BAGIMSIZLIGI I KORUNMALr' 1971-1972 Adalet yılının açılış töreninde konuşan Yargıtay Başkanı Ferruh Adalı "Gerçekten Adalet yılını derin endişe ile geçirdik" demiş, bazı çevrelerde anayasa hükümlerinin amaç ve ilkelerine aykırı biçimde yorumlandığını söylemiştir.

Cumhurbaşkanı Sunay, Senato ve Meclis Başkanları, Başbakan Nihat Erim, bazı Bakanlarla Yüksek Mahkeme üyelerinin hazır bulunduğu törende Barolar Birliği Başkanı Prof. Faruk Erem de bir konuşma yapmış ve "Gecikmiş adalette az çok adaletsizlik vardır" demiştir.

TBMM Şeref Salonunda yapılan ve pek çok parlamenterin katıldığı törende CHP Genel Başkanı İnönü ile AP Genel Başkanı Demirel'in bulunmayışları dikkati çekmiştir.

ADALI'NIN KONUŞMASI

Yeni Adalet yılını bir konuşma ile açan Yargıtay Başkanı Ferruh Adalı, geçen Adalet yılının, devletimiz ve milletimiz için büyük tehlikeler, sürekli sarsıntılar doğuran huzursuzluk içinde geçtiğini, bu duruma daha çok anayasa hükümlerinin amaç ve ilkelerine yol açtığını söylemiştir.

CEZAEVLERİ VE HÜKÜMLÜLER

Yargıtay Başkanı Adalı, adli mekanizmanın çalışmasına ilişkin görüşlerini de açıklarken cezaların infazı hakkındaki kanunun infazın ilke ve amacını gerçekleştirmeye yeterli sayılamayacağını söylemiş "Cezaevlerinde binlerce hükümlüyü yeniden topluma yararlı bir unsur haline getirecek ve kendisini dışarıda sosyal ve ekonomik yönden yetiştirecek, güçlendirecek tedbirlerin alınmasında gecikilmemelidir." demiştir.

EREM'iN KONUŞMASI ADALET GECİKMEMELİ

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Avukat Faruk Erem'de TBMM Şeref salonundaki törende bir konuşma yaparak, "Gecikmiş adalette, az çok adaletsizlik vardır" demiştir.

Erem, toplumun ekonomik ve sosyal gelişiminde, hukukun bağımsızlığını kaybetmemesi gerektiğini de sözlerine eklemiştir.

Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-222 78 43