Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Sanatsal Güzellikler
Ceza Adaleti (F.Erem)
Faruk Erem'in Gazete Arşivinden
Bitimsiz Geceler- Faruk Erem
Faaliyetlerimiz
Saraylar
Hayal Gücü
Turşu
Törenler
Su Hayattır
Aşkın Çilesi
Karşılaşma

Haberler
Gezelim-Görelim
Bize Yazın
Doğu Anadolu bölgemizin sınır kenti olup ipek yolu üzerinde önemli bir merkez olan Doğu Beyazıt'taki İshak paşa sarayı: Doğu ve batı sentezini bünyesinde toplayan ve yüksek bir platformda yer alan İshak paşa sarayı oldukça bakımsız kalmış ve pek çok restorasyondan geçirmiş olmasına rağmen muhteşem yapısıyla görenleri hala büyülemektedir. Büyüklüğü topkapı sarayına eş değer olan ve çok değişik yapı tekniklerinin kullanıldığı bu saray, pencerelerindeki taş oyma motifleri iile Türk-Hint mimarisinin en güzel örneklerinden birisidir.

Padişah valinin sarayının kendisininkinden daha güzel olmasını kabullenememiştir.

Hindistan'ın Jaipur kentinde hem kale hem saray olan Ambers kale-sarayı pencerelerindeki işçilik ile taş oyma sanatının zirvesine çıkmıştır. Bir dantel görüntüsü veren bu taş oyma pencereler karşısında hayranlık duymamak mümkün değildir.

Aynı sarayın oymalar arasına yerleştirilmiş aynalardan oluşan aynalar sarayı ise bambaşka bir güzelliği yansıtmaktadır. Çok az bir ışıkla aydınlatılan bu saray aynalardan gelen yansımalarla yıldızlı bir gökyüzünü andırmaktadır. Tasarım işçilik ve yapı malzemeleri ile güzelleşen bu saray insanı büyülemektedir.

Aynı şehirde (Jaipur) bulunan 853 pencereleri hava mahal ise bambaşka bir tekniği yansıtmaktadır. Genellikle yuvarlak hatların hakim olduğu bu saray çıkıntılı pencereleri ile dikkat çeker. Sarı renkli olan bu sarayın pencerelerindeki işçilik Ambers sarayındaki kadar ağır değildir. Hava mahal Hint mimarisinin taş işçiliğini gösteren en güzel örneklerinden birisidir.
Kale-Saray İçinde Aynalı Salon (Jaipur)


Ambers Sarayının İçi (Jaipur)

İshak Paşa Sarayında Camii
Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-222 78 43