Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Sanatsal Güzellikler
Ceza Adaleti (F.Erem)
Faruk Erem'in Gazete Arşivinden
Bitimsiz Geceler- Faruk Erem
Faaliyetlerimiz
Saraylar
Hayal Gücü
Turşu
Törenler
Su Hayattır
Aşkın Çilesi
Karşılaşma

Haberler
Gezelim-Görelim
Bize Yazın


Şahadet bahsinde incelenmesi gereken meselelerden biri de hayal gücüdür. "Hafıza" ve "Hayal Gücü" birbirinden ayrılması icap eden iki iç hadisedir. Şahadet hafızaya dayandıkça faydalı, hayal gücünün etkisi altında kaldıkça kötü ve aldatıcıdır. Hayal gücünden gelenle, hafızadan gelenin ayırtedilmesi için hakimin çok dikkatli olması gerekir. "Zihni bir fonksiyon olmaktan ziyade bizim iç sahnemiz" olan hayal gücü, bir zihin faaliyeti olan hafıza ve hatırlamadan başka bir kavramdır.

Hayal gücü iki çeşittir:
a) Yaratıcı hayal gücü :
Yepyeni şekiller ortaya koyar, olaylar canlandırır. Fakat bu tür hayal gücünün her şeyi yoktan varettiğini de zannetmek doğru olmaz. Bu tür hayal gücünde de izlenimler ham madde teşkil eder. Bu çeşit hayal gücünde malzemeyi değiştiren, parçalayan, küçülten veya büyülten bir yetenek mevcuttur. Bu sebeple ortaya çıkan hayal yepyeni denebilecek şekilde başkadır.

b) Tekrarlayıcı hayal gücü (Hazırlayıcı hayal gücü): Eskiden gördüğümüz şahısları, şeyleri, işittiğimiz sesleri veya hadiseleri hafızamızdaki çerçevelerinden ayırarak zihnimizde o anın isteğine göre canlandırmak, adeta görüyormuş veya işitiyormuş gibi o ruh hadiseleri içinde tekrar yaşamak faaliyeti bu hayal gücünü teşkil eder. Gözönüne getirmek diyebileceğimiz bir hayal gücü ile hatırlamaktan ibaret olan hafıza arasındaki benzerlik pek çoktur. Ve bu iki melekenin karıştırılması mümkündür.

Bu ayrım şahadetin hayal gücü yalanları kısmını ilgilendirir. Hayal gücünün şahadete tesiri "aldanmalar" şeklinde kendini gösterir. İnsanda bilmediğini hayal etmek ve bilinmeyenin bilinen şeylere yaklaştırılması eğilimi vardır.

Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-222 78 43