Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Doğal Yaşam ve Süsleme Sanatı
Çapraz Sorgu
Faruk Erem'in Gazete Arşivinden
Mapushane Duvarı (Şiir)
Faaliyetlerimiz
İnsan Barınakları
Kahve
Otomatizm
Mozaik
Çorba
Stres
Şiirlerle Yemen (Şiir)

Yaşam (Şiir)
Haberler
Gezelim-Görelim
Bize Yazın
İLKÇAĞLARDAN BUGÜNE DOĞAL YAŞAM VE SÜSLEME SANATI

Dördüncü yılımızın ilk dergisi alan bahar sayımızın konularma değinmeden önce hepinizi sevgi ile selamlıyorum. Zamanın akışına uygun bir hızla yapmaya özen gösterdiğimiz faaliyetlerimizi dergimizin içinde bulmanın yanısıra ilginç yeni konular bulacak ve bunlan kendi düşünceleriniz ve anılarınızla bütünleştirerek okuyacaksınız.

İnsanlar dünyada var olduklanndan bu yana sığınma ihtiyacı duymuşlar ve bu ihtiyaçlarını gidermek için çeşitli çözümler üretmişlerdir. Bunlardan en doğal en dayanıklı ve en kalıcı olam şüphesiz mağaralardır. Mağara denen bu taş oyuklar insanlar için ideal barınaklar olmuştur. Soğuktan ve saldırılardan korunma açısından mükemmel olan mağaralar, sağlamlığı ve devamlılığı nedeniyle de tercih edilmişlerdir. O kadar ki bugün her türlü teknik ve imkan mevcut olmasma rağmen mağaraları çeşitli nedenlerle hala kullananlar var. Doğal alan yaşam tarzı insanları her zaman kendisine çekmiştir. Modern yaşamdan bunalan insanların buldukları ilk fırsatta kendilerini doğanın kucağına atmaları bunun en tipik örneğidir.

Diğer taraftan insanlar beton ya da taş binalara geçseler dahi bu binaları oldugu gibi kullanmak yerine beton ya da taşın soğuk yüzünü canlandırmak için çeşitli süsleme sanatları geliştirmişlerdir. Bunların içinde en kalıcı olan şüphesiz renkli taş ve camlarla yapılan mozaiklerdir. Çeşitli desen ve konularda yapılan bu mozaikler, bile yapıldıkları dönemin düşünce tarzı ve inanışları ile ilgili bilgiler de vermektedirler. Bu açıdan mozaikler, resimli belge niteliğindedir.

Nevin EREM

Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-222 78 43