Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Doğal Yaşam ve Süsleme Sanatı
Çapraz Sorgu
Faruk Erem'in Gazete Arşivinden
Mapushane Duvarı (Şiir)
Faaliyetlerimiz
İnsan Barınakları
Kahve
Otomatizm
Mozaik
Çorba
Stres
Şiirlerle Yemen (Şiir)

Yaşam (Şiir)
Haberler
Gezelim-Görelim
Bize Yazın


Mozaik: Düzgün biçimli mermer, taş, cam ya da toprak parçalarının çimento harcıyla yanyana tutturulmasıyla elde edilen resim ya da süsleme sanatıdır. Mozaik tekniği, fırçayla yapılan boyalardan daha dayanıklı malzemelerle süsleme ihtiyacından doğmuştur.

Mozaik sanatçısı, taş, cam ya da toprak parçalarını henüz kurumamış olan harç üstüne önceden çizdiği şekle uygun olarak teker teker yerleştirir. Parçaların dizilinde ışık ve yansımalarda gözönüne alınır.Mozaik doğu kökenli bir sanattır. Tarihin çok eski dönemlerinde başlayan mozaik sanatı eski çağda en beğenilen teknik olmuştur. Geometrik motifler, çeşitli hayvanlar, natürmortlar, başlıca mozaik teknikleri arasında yer almaktadır. Kullanılan malzemeler bakımından oldukça zenginleştirilen mozaik sanatına parıltılı etkisi veren altın, gümüş, cam küplerde eklenerek farklı güzel görüntüler elde edilmiştir.

Eski mozaiklerin bulunduğu en büyük müze Tunus'da olmakla beraber 2.sırada yer alan müze de Antakya'dadır. Fas'da Meknes yakınlarında bulunan Volubilis harabelerindeki mozaikler çeşitli dini konuları içermekte olup, hemen hemen hiç bozulmadan gümünüze kadar muhafaza edilmiştir. Antakya'daki bu ünlü mozaik müzesinin yanısıra Kütahya'nın Aizonai antik kentindeki mozaikler ile Güneydoğu Anadolu'daki zeugma mozaikleri de ülkemizin mozaik süslemeleri açısından zenginliğini göstermektedir.

Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-222 78 43