Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Doğal Yaşam ve Süsleme Sanatı
Çapraz Sorgu
Faruk Erem'in Gazete Arşivinden
Mapushane Duvarı (Şiir)
Faaliyetlerimiz
İnsan Barınakları
Kahve
Otomatizm
Mozaik
Çorba
Stres
Şiirlerle Yemen (Şiir)

Yaşam (Şiir)
Haberler
Gezelim-Görelim
Bize Yazın

Prof. Erem:
"Hukuk dışı davranışları endişe ile izliyoruz"

Türkiye Barolar Birliği'nin 4.Genel Kurulu münasebetiyle, bir demeç veren Birlik Genel Başkanı Prof. Faruk Erem yurt sorunlarına değinmiş, "Hukuk dışı davranışları endişe ile izliyoruz" demiştir.

Sokak çatışmalarından bir sonuç elde edilemeyeceğini belirten Erem; "Bütün memleket sorunlarını hukuki açıdan kapsayacak bir çalışmanın içindeyiz. Durmaksızın gelişen sosyal ve ekonomik şartları, hukukumuzu, Türk toplumunun dışına itilmiş fosil fikirlerin ansiklopedisi haline getirmiştir. Türk toplumunun kendisine özgü bir hukuk sistemi olması gerekir" diyerek sözlerine devam etmiş, Şöyle konuşmuştur:

"Fikirler doğru ise, başarı kazanmaması imkansızdır. Tedbir alırken, Anayasa düzeninden şikayetçi olanlarıon fırsat kullanmalarına meydan verilmemelidir. Anayasamıza göre, idarenin eylem ve işlemleri, vergi denetimi dışında kalamaz. Bu ilkenin dışında kalabilmek için, bazı tertiplere başvurulduğu görülmüştür. Bu, hukuk dışına çıkmanın, son zamanlarda görülen örneklerinden biridir. Anayasaca yapılması gerekenlerin yapılmaması, hukuka aykırı bir durumdur. İdarenin anayasayı savsaması endişe vericidir. Bu durum, belirli bir düzeye ulaşırsa, Anayasanın ihlali anlamını kazanabilir."

Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-222 78 43