Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Doğal Yaşam ve Süsleme Sanatı
Çapraz Sorgu
Faruk Erem'in Gazete Arşivinden
Mapushane Duvarı (Şiir)
Faaliyetlerimiz
İnsan Barınakları
Kahve
Otomatizm
Mozaik
Çorba
Stres
Şiirlerle Yemen (Şiir)

Yaşam (Şiir)
Haberler
Gezelim-Görelim
Bize Yazın

A) Taşkale ve Manazan mağaraları:
Tarihin ilk dönemlerinden başlayarak insanlar doğanın etkisinden korunma, ısınma ve savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere ilk şekli mağara niteliğinde olan barınaklar kullanmışlardır. Kaya oyuklarını barınak olarak kullanan ilk insandan bu yana çok zaman geçmiş olmasına rağmen rnağaralar yörenin doğal yapısına uygunluğu nedeniyle yakın zamana kadar önemini yitirmemiştir. Sağlam yapısı ısısının değişken olmaması (kışın sıcak yazın serin olması) ve korunaklı olması insanlara kullanım kolaylığı sağlamıştır. Tüf kayalarının oluşum halinde iken yumuşak ve kolay şekil alması, insanların mağara yerleşimlerini tercihte etken olmuştur. İçanadolu bölgesinde Karaman yakınlarında bulunan Taşkale ve Manazan mağaraları bugün hala anbar ve cami olarak kullanılmaktadır. Manazan mağaralarının benzeri Kilistra'da da mevcuttur.


B) Yemen'de toprak ve taş kuleler:
Arap yarımadasının güneybatısında yer alan Yemen'de kendine özgü bir yapı tarzı ile oluşturulan kule ve taş barınaklar ev niteliğinedir. Yakın mesafelerle asgari beş katlı ve topraktan yapılan bu evler birbirinin aynıdır. Toplu görüntüleri kule evlerden oluşan mahalle şeklindedir. Yerleştikleri doğaya uygun olarak toprak ve samandan yapılan bu evler temelsiz olup en az 500 yıllıktır. Evlerin birbirine çok yakın oluşu sıcak yaz günlerinde kendilerine gölge alan sağlamaktadır. Tüm evlerin pencereleri iki katlıdır. Üstte açılmayan küçük pencereler altta ise açılabilen biraz daha büyük pencereler yer alır.

Taş evlerde ise aynı mimari tarzda yapılmakta ise de genellikle büyü kayaların üzerinde kurulmuş ve malzeme olarak da taş kullanılmıştır.

Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-222 78 43