Vakıf Hakkında
Faruk Erem
Hümanist Dergi
Merak- Nevin Erem
Ceza Yargılaması
Faruk Erem'in Gazete Arşivinden
Son (Şiir)
Faaliyetlerimiz
Kutuplarda Yaşam
Yalan
Dağlar
Kanyon
Köfte
Beyin Jimnastiği
Merak (Şiir)

Deniz Feneri (Bir Fotoğraf)
Santa Clauze

Haberler
Gezelim-Görelim
Bize Yazın


Kışın normal zamanlarda hava sıcaklığının -10 ya da -15 oldugu kutup bolgelerlnde sıcaklığın -50 dereceye düştüğü görülmüştür. iskandinav ülkelerinin kuzey kutup çizgisini üzerinde kalan bölümü kutup bölgesi diye adlandırılmakta ve LAPLAND adını almaktadır. Finlandiya'nın üçte biri kutup bolgesi içindedir ve bir Fin şehri olan Roveniami Lapland'ın merkezidir. Bölgeye ulaşmada son uçak Roveniami'ye kadardır. Daha ileri yerleşim alanlarına otobüslerle gidilmektedir.

Bunlardan Luosto bolgesine bir buçuk saatlik bir otobüs yolculugundan sonra varılmaktadır.

Bembeyaz kutup ormanlarnın ve donmuş göllerin yer aldğı bu bölge göz alabildigi kadar bir beyazlIk ve sessizlik içinde küçük bir kasaba Nufusu çok az 40-50 kişi kadar.
Burada yaşayan insanlar kendilerine çok güzel bize çok degişik,gelen bir, hayat kurmuşlar. Herşeyden önce bölgede orman bol oldugu için yapıların çogunda kereste kullanılmış. Tamamen doğal kütüklerden yapılmış küçük kulübeler çok şirin,ayrıca her türlü konfor mevcut.

Evlerde şömineler, saunalar, çeşitli ihtiyaçlar için degişik dolaplar her şey var. Her tarafı buzlarla kaplı olan bu bölgede insanlar sadece keresteyi değil buzu da farkll yapılarda kullanmlşlardır. Buz kilise, buz bar ve buz köy bunlardan bazılarıdır.

Yemeklerde de genellikle çevreden temin edilen yiyecekler tüketilmekte. Örneğin göllerden çıkarılan somon balıkları ve daha pek çok balık en temel gıda maddesini teşkil etmekte ve hayvansal gıdalar (her türlü et, peynir ve tereyağ) bol kullanılmaktadır.

Ulaşım aracı olarak da bu bölgede hayvanların kullanılması doğal karşılanmaktadır. Bunlar arasında kızakları çeken Ren Geyikleri ve Husky köpekleri en çok kullanılanlardandır. Motorlu araç olarak her mesafe için kar motosikletleri ortama en uygun vasıta olmakta- dır. Kıyafetlerde keçe bol kullanılmakta ise de genelde soğuk geçirmeyen termal tulumlar tercih edilmektedir.

Kutup Bölgesinde güneş ışıklarının farklı kırılmasından doğan Aurora ışıklarını ise her zaman görmek mümkün olmamaktadır.Bunun için açık bir havayı yakalamak için de şans gerekir.

Mithatpaşa Cad. No:66/6      Tel: 0312-419 38 65      Fax: 0312-222 78 43